Jdi na obsah Jdi na menu
 


                       „Zasej myšlenku, sklidíš čin. Zasej čin, sklidíš zvyk. Zasej zvyk, sklidíš charakter. Zasej charakter, sklidíš osud.“ (indické přísloví)

Jóga

img_2012_08_15_7629b.jpg

 Slovo "judž", jenž vyjadřuje termín jóga, doslova znamená "SPOJENÍ". Je tedy spíše životní filosofií, nikoliv pouze fyzickým cvičením. To, k čemu nás ale praktikování ásan (jógových pozic) může dovést, je právě ono spojení s Univerzem, se Silou, jež nás stvořila a jejíž Světlo, Jiskra, je obsažena v každém z nás. 

Za nejstarší zmínky o józe se považují posvátné hinduistické knihy, Bhagavad Gíta (Zpěv Vznešeného) a Patandžaliho Jóga Sútry (jogové poučky) - cca 200-300 př.n.l. V Bhagavad Gítě je jóga rozšířena na několik cest:  bhaktijóga (jóga lásky a oddanosti), karmajóga (jóga nesobeckých činů), džňánajóga (jóga poznání). Patandžali je považován za zakladatele jógy, nicméně jeho výklad jógy vychází právě z Gíty. Rozeznává osmistupňovou jógu - radžajógu, jejíž součástí je jama (nenásilí, nelhaní, nekradení, nelpění, umírněnost) a nijama (čistota, spokojenost, sebekázeň, sebepoznávání, odevzdání se Vyšší Síle) - ovládání ega, ásana (ovládání těla), pránájáma (ovládání dechu), pratjáhára (ovládání smyslů), dhárana (ovládání mysli), dhjána (meditace), samádhi (osvícení, prozření). 

Jak je uvedeno v rozvrhu, můžete vybírat z lekcí: 

 

- klasické hathajógy (ásany jsou  řazeny vždy do "vzorce"  předklony, záklony, úklony, balanční, rotace, obrácené; z každé sekce je vybíráno cca 5  ásan, ve kterých setrváváme delší čas)

- vinyása jógy (vychází ze sledu ásan hathajógy, ale pozice jsou "prolévány" přechodem zvaným vinyása neboli plynutí; vinyása sestává z prkna, protahujícího se psa a střechy; tento druh jógy bývá řazen k dynamičtějším stylům, ovšem na hodinách respektujeme každý své možnosti)

- ashtanga vinyása jógy (jasně daná sestava po sobě jdoucích ásan, které jsou "prolívány" vinyásou; dynamický styl jógy, výdrž v ásaně na cca 5 dechů)

 

 Průběh hodiny:

Satsang ("být spolu v pravdě") - úvodní sdílení na vybraná témata probíhá u čaje na pódiu 1.místnosti (cca 15min). Bývá střídán s teorií (ásana, dech, pozornost atd.)  

Mantra  

Meditace - krátké zklidnění pro naladění na své nitro. 

Průpravné cvicky.

Súrja Namaskár - pozdrav Slunci ve variantách - základ fyzického praktikování ásany; dochází při něm k nabuzení prány = energie.

Ásana - přechod na výdrž v ásaně 

Pránájáma - dechová cvičení.    

Relaxace - tělo i vědomí mají šanci integrovat vše prožité.

 2011_10_09_9999_279.jpg

 Na svých hodinách bych vám ráda nabídla především pohodu, odlehčení mysli, radost ze cvičení a šanci zachytit svou vlastní hloubku. A právě k tomu nám jóga dopomáhá zklidněním myšlenek a vědomým procítěním vlastního těla v souladu s vědomým dechem, kdy se můžeme dostat až do stavu

  meditace za pohybu.

 
 

 

PortrétFacebook

Mail list