Jóga


Jógu chápu jako ucelený systém pracující na všech částech lidské bytosti. Souzním s touto filosofií, která považuje člověka za multidimenzionální bytost sestávající z těla fyzického, emočního, mentálního, duševního a duchovního. Každé této jedné části je jóga schopná se věnovat, a tak sice "cvičíme jógu", ale spíše následujeme koncept směřující k harmonii všech částí celku.

K určitým duchovním pravdám jsem došla v rámci studia i objevování jiných směrů, a když do mého života vstoupila jóga, nic z toho, co jsem sama zažila praktikováním oněch duchovních principů, nešlo proti filosofii jógy. Právě naopak - bylo pro mne milým zjištěním, že tato prastará filosofie mluví sice sanskrtem, jazykem jogínů, ale její podstata je velmi podobná. Nicméně o praxi ásan toto říct nemohu - jsem zastáncem jógy, která má terapeutický význam, nesdílím praktikování "krkolomných" pozic na běžných hodinách jógy s "běžným" prototypem evropského těla 21.století, byť většinu z nich sama dokáži zaujmout. Na otázku Proč? je velmi jednoduchá odpověď: protože od jogína žijícího v době vzniku jógy v její kolébce-Indii, nás dělí nejen několik staletí ba tisíciletí, ale také jiný genofond těl v rámci světadílů. Našemu západnímu tělu není vlastní to, co indickému, a průběh staletí navíc výrazně změnil způsob života západního člověka. Pro mnohé z nás je typické určité držení těla odpovídající stereotypům, jako je dlouhé sezení u pc či za volantem auta a dimenze náročných pozic tudíž pro nás není ani dostupná, ani bezpečná a možná pro určitá těla ani nikdy nebude... A já jsem přesvědčena, že to nevadí, a že to dokonce není podstatou jógy - jde o to tělo zpružnit a zpevnit, nikoliv nepřirozeně rozvolnit. V praktikování fyzické ásany jde dle mého názoru o to, nastavit tělo anatomicky správně a umět se pohybovat přesně na hranici, před níž je nuda a není progres, a za níž se nachází vůle ega a zranění.

Na hodinách hatha či vinyasa jógy je mojí motivací poskytnout vám především celkovou pohodu, zpřístupnit vám stav vyladěného nitra, tichý prostor mysli, uvědomělou práci na svém těle, láskyplný přístup k němu a v každém závěru lekce dokonalý prožitek uvolnění v ásanami otevřeném těle.

Styly jógy, které vám mohu nabídnout:

- hathajóga: základní ásany v hathajóze praktikujeme v pomalejším rytmu s delšími výdržemi, skrze které se dostáváme do hloubky duševního i fyzického těla; lekce hathajógy je vhodná pro ty, kdo se neradi při józe spotíte, potřebujete spíše uklidnit a ztišit, hledáte v životě ponejvíce ticho, mír a smysl lidského bytí

- vinyásajóga: ásany ve vinyasajóze jsou častěji prokládány tím, čemu říkáme vinyása (klik, protahující se pes a střecha), pozice plynou v rytmickém tempu a k většině ásan jsou nabízeny jejich náročnější varianty; vinyasajóga je vhodná pro ty, kterým vyhovuje odpoutat se od každodennosti a vyplavit stres formou fyzického pohybu vedoucímu k zahřátí těla; vinyasajóga souzní povětšinou s těmi z vás, kteří preferujete v životě strukturu, logiku věci a integritu osobnosti


Cvičte s pomůckami - pomůžete tělu vytvořit fyziologicky správnou ásanu, která má při dodržení instrukcí a zásad mnohem větší efekt, než-li tzv."náročná" pozice, avšak nesprávně provedená.


Protáhněte (nejen) po ránu energetické dráhy těla a podpořte tak zdraví vnitřních orgánů.

Zpět na úvod

DÁKINÍ - Centrum jógy a meditací

Olomouc

8.května 12/14
779 00 Olomouc
GPS: 49.5953043
17.2467072

Prostějov

Čehovice 69
798 21 Čehovice
GPS: 49.4335183
17.1760042